Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева и министърът на външните работи и миграцията на Ливан Джебран Басил са обсъждали днес създаването на съвместна комисия между двете правителства.

Това обяви Захариева пред журналисти в Министерския съвет след среща с Басил, който е на официално посещение у нас по покана на външния български министър, предаде БТА.

Комисията ще работи в сферата на икономиката, земеделието, на образованието, културата и на туризма. Целта е да се увеличи не само търговията между двете държави, но и обменът на туристи, както и инвестициите от страна на ливанския бизнес в България и на българския в Ливан.

Стокообменът между двете държави расте - за 2018 година с 20 процента, сравнено с 2017 година и в момента е 175 милиона долара. Според Екатерина Захариева и Джебран Басил обаче това е крайно недостатъчно за възможностите, които имат двете държави. Чрез създаването на комисията с по-тясно сътрудничество на работодателските и бизнес организациите на двете страни ще видим резултатите и в повишаването на стокообмена, и в повишаването на инвестициите много бързо, заяви Захариева.

Тя припомни, че редица наши строителни и инженерни компании са строили обекти в Ливан и имат интерес да работят с ливанските си партньори.

На срещата е обсъждана и възможността за директна самолетна линия между България и Ливан. Тя ще дойде тогава, когато се увеличи и обменът на туристи - около 5000 ливанци да посещават България през лятото, каза министър Захариева.

В момента в България работят над 50 ливански лекари, високоуважавани, които се ползват с голямо доверие сред българските си пациенти, допълни министърът на външните работи. Тя съобщи, че сега се обучават 48 ливански студенти в български университети. Захариева и Джебран Басил са се разбрали да работят с министерствата на образованието на двете страни, за да се възстановят стипендиите, отпускани в миналото.

Двете страни ще възстановят и традицията по политически консултации, които от 1996 година не са провеждани, като те ще бъдат направени в София до края на годината. Идеята е практиката да стане регулярна.

По думите на Захариева има много общи въпроси от геополитически характер, които да се обсъждат.

Ливан е една от държавите, които понесоха най-голяма тежест по отношение на помощ към сирийските бежанци, бягащи от войната, каза Захариева. Тя припомни, че по официални данни около 1 милион бежанци от Сирия се намират в Ливан.

Трябва да създадем условия за завръщането на сирийските бежанци, така че да възстановят собствената си държава, да се върнат в домовете си и да започнат да изграждат отново институциите и държавата си, каза Захариева.

Външният министър на България и министърът на външните работи и миграцията на Ливан Джебран Басил имат общо мнение, че бежанците трябва да се завърнат в сигурна среда, доброволно, а международната общност трябва да подкрепи този процес.

"Ливан успя да помогне на много хора по време на войната в Сирия , днес положението се успокоява, дойде време за завръщане на бежанците и всички страни трябва да поемат своите задължения по този въпрос", заяви Джебран Басил. По думите му Ливан е страна, която още от зората на историята дава свобода на всякакви религии и народности.

По отношение на бежанската криза, Басил отбеляза, че международната общност трябва да помогне на възстановяването на Сирия , като по думите му завръщането е единственото решение на кризата. Басил подчерта, че от Ливан искат това завръщане да стане мирно, да се спазват общочовешките принципи.

По отношение на конфликта между арабския свят и Израел, Басил каза, че позицията на Ливан е ясна, Голанските възвишения са сирийски и ще останат такива.