Парите са от второто плащане по плана за възстановяване

България отново е поискала от ЕК второто плащане по плана за възстановяване, което е за 653 млн. евро, съобщиха от финансовото министерство.

Получаването на парите удари на камък от октомври 2023 г., когато бе подадено първото искане по времето на кабинета на Кирил Петков. Тогава ЕК не се съгласи, тъй като имаше забележки по изпълнението на реформите.

Сега искането се повтаря с убеждението, че всички ангажименти са изпълнени и парите ще дойдат. “В резултат на усилията на правителството бяха предприети действия за реализиране на незавършените мерки, както и за тяхното оптимизиране с оглед осигуряване на ефективното изпълнение”, се уточнява в съобщението на финансовото министерство.

Европейската комисия ще извърши оценка

на искането за плащане до два месеца

За да се стигне до това, са изпълнени 59 етапи и цели. 20 от тях са законодателни промени. За тяхната реализация са направени изменения в 15 закона и са приети три нови. Това плащане по плана за възстановяване е обвързано с най-голям брой законодателни мерки, чрез които са осъществени ключови реформи.

Сред тях са либерализацията на пазара на ток на едро и насърчаването на производството на електроенергия от възобновяеми източници. Създадеена бе и нормативна уредба за подаването на сигнали за нередности в Комисията за противодействие на корупцията, подобриха се производствата по несъстоятелност, въведе се несъстоятелност на физическите лица, бяха ограничени процедурите за обществени поръчки без обявление или само с една оферта.

Част от чаканите 653 млн. евро

отиват за подкрепа на малки и средни

предприятия

за технологична модернизация и в областта на ИКТ и киберсигурността. Други ще са за национална схема за подпомагане на саниранетои на сгради, за енергийно ефективни системи за улично осветление и за производство на ток от възобновяеми източници за домакинствата и др.

За да се подготви второто плащане и да се отблокира изобщо планът за възстановяване, той бе променен. От него

отпаднаха проекти, които няма да бъдат

изпълнени до август догодина,

когато е крайният срок за усвояване на средствата, които общо са 6,17 млрд. евро.

Тези безвъзмездни средства ще дойдат при изпълнение на общо още 50 реформи и ще отидат към 51 инвестиции. Европейската комисия одобри измененията в плана заедно с новата глава RePowerEU на 2 юли.

Преди десет дни пък надзорната комисия на Европейския парламент, отговорна за мониторинг на националните планове във всички държави членки, обсъди успешния пример на България и одобреното от Европейската комисия изменение на плана.

Посочено е, че страната ни не само е успяла да спаси почти безвъзвратно загубени средства, а че прогнозираните постъпления по линия на плана ще са с около 500 млн. лв. повече от планираното в проектобюджета. Подчертано е от експертите, че само за пет месеца от началото на годината са направени плащания в размер на 1,2 млрд. лв.

Има голяма вероятност до края на 2025 г. България да получи общо 4,4 млрд. лв. плащания от страна на ЕК, което е безпрецедентно на фона на изоставането в изпълнението, прогнозират от надзора.

Функциите по мониторинг на националните планове се осъществяват чрез изслушвания на представители на ЕК, Европейската сметна палата, Европейската централна банка и други институции.